فیوز چیست؟ و کلاس فیوز؟

فیوز زیمنس و فیوز به طور کلی FUSE از دو مدل از فیوز تند سوز و کند سوز تولید به تولید میرسد که همیشه قبل از مصرف کننده برق نیز قرار می‌گیرد و برای حفاظت از مصرف کننده برق در مدار الکتریکی قرار می‌گیرد. 

فیوز تند سوز چیست؟

برای آنکه توضیحی جامع برای یادآوری همراه داشته باشیم باید گفت که FUSE نیز همیشه قبل از مصرف کننده برق قرار گرفته میشود و برای حفاظت از مصرف کننده برق در مدار الکتریکی جای میگیرد . با پیشرفت شدن تکنولوژی فیوز زیمنس و فیوز ساخته میشوند که در اصطلاح به آن فیوز روبردی گفته می‌شوند.

Previous
Next

بطور کلی FUSE در دو مدل تند سوز و فیوز زیمنس و فیوز کند سوز (فیوز تاخیری) به تولید میرسد. در این مبحث میخواهیم مدل تندسوز را مورد بررسی قرار دهیم. و هر کدام از این دسته بندی‌های فیوز زیمنس و فیوز و در یک یا چند نماد نیز در دیتاشیت فیوز نامگذاری مینماید. به طور مثال فیوزF در چند سرعت و با کاربردهای مختلف تولید می‌شود.

پنج مدل فیوز ها و معرفی آنها

فیوز تندسوز فوق سریع Very Fast Acting

 aR

یکی دیگر از مدل‌های فیوز بسیار سریع gR هستند. از مشخصات کلی این کلاس نیز ظرفیت قطع کامل برد( تخلیه اضافه بار و محافظت در برابر اتصال کوتاه) و همیچنین برای محافظت نمودن از نیمه هادی‌ها، کابل‌ها و همه تابلوهای برق‌ها مورد استفاده قرار میگیرد. کاربرد‌های بسیار خوب و عمومی این کلاس فیوز نیز شامل حفاظت از نیمه‌هادی‌ها، دیودها، تریستورها ، تریاک‌ها و …میباشند که در یکسوکننده‌های برق،سیستم UPS،  و مبدل‌ها، درایوهای موتور AC و DC، راه اندازها، رله‌های حالت جامد، اینورترهای فتوولتائیک، اینورترهای جوشکاری و به هر نحوه کاربردی که مشابه این موارد هستند مورده استفاده قرار میگیرد. کاربرد کلاس gR محافظت از وسایل نیمه هادی میباشند.

gR

یکی دیگر از مدل‌های برتر فیوز بسیار سریع gR هستند. از مشخصات نیز این کلاس و ظرفیت قطع کامل برد( تخلیه ایجاد بار و محافظت نمودن در برابر اتصال کوچک) همیچنین برای محافظت نمودن از نیمه هادی‌ها، کابل‌ها و همه تابلوهای برق‌ها مورد استفاده هستند. کاربرد‌های عمومی نیز این کلاس قوی فیوز شامل حفاظت و نیمه‌هادی‌ها، دیودها، تریستورها ، تریاک‌ها و …میباشند که در یکسوکننده‌های برق و همچنین سیستم UPS، مبدل‌ها، درایوهای موتور AC و DC، راه اندازها، رله‌های حالت جامد، اینورترهای فتوولتائیک، اینورترهای جوشکاری و هر کاربردی که مشابه این موارد هستند مورده استفاده قرار میگیرد. کاربرد کلاس gR محافظت از وسایل نیمه هادی هستند.

gS

این نوع کلاس فیوز قابلیت قطع کامل مدار را میباشند (تخلیه ایجاد بار و محافظت در برابر اتصال کوچک) کاربرد آن محافظت از نیمه هادی‌ها و همچنین کابل‌ها و همه تابلو برق‌ها هستند. کلاس gR در مقایسه دیگر با کلاس gS اتلاف انرژی بسیار کمتری میباشند، این اتلاف انرژی کمتر و به دلیل دمای بالاتر ذوب آن مینمایید. اتلاف انرژی نسبتا کمتر یا کاهشی در کلاس gS منجر به کاهش دمای بدنه‌ی فیوز می‌شوند. کاربرد‌های عمومی این کلاس نیز شامل حفاظت نمودن از نیمه‌هادی‌ها (دیودها ، تریستورها ، تریاک‌ها و غیره) میباشند که در یکسوکننده‌های برق مورده استفاده قرار میگیرد، همچنین در UPS ، مبدل‌ها ، درایوهای موتور ، راه اندازها، رله‌های حالت جامد، اینورترهای فتوولتائیک، اینورترهای جوشکاری و هر کاربردی موارد فوق هستند می‌تواند از این کلاس استفاده نماید.

gRL

این کلاس فیوز تندسوز دقیقا مشابه کلاس gS

فیوز تند سوز fast acting

gG

این کلاس فیوز نیز دارا بودن قابلیت قطع کل مدار (اضافه بار و محافظت نمودن در برابر اتصال کوتاه) و برای کاربردهای عمومی بسیار مناسب هستند.

gL

مشابه فیوز کلاس gG می‌باشد

gF

مشابه فیوز کلاس gG می‌باشد

قیمت فیوز و انواع آن در فروشگاه ایران پارسا نوین

خرید فیوز و فیوز زیمنس با قیمت مناسب و دارا بودن ضمانت بالا در فروشگاه ایران پارسا نوین
شماره تماس :
02133978980
02133978996
شماره تماس :
09392363669

قدرت قطع فیوز چیست؟

شدت بالای جریان کاری (Rated Current) که با حرف A نمایش داده میشود.
ولتاژ کاری (Rated voltage) که با حرف V نمایش داده میشود.
شدت بالای جریان قطع کار که این عدد از شدت جریان کاری مندرج روی بدنه بسیار بالاتر میباشد.
نوع FUSE از حیث فرم مثل فیوز پیچی، استوانه ای، چاقویی، F&U، فشنگی و….
ابعاد فیوز
کلاس فیوز زیمنس و فیوز از حیث تند سوز بودن و یا کند سوز هستند
شماره فنی که مختص همان میباشد
قدرت بالای قطع فیوز با تندسوز بودن و یا اهسته سوز بودن فیوز نیز تاحدی رابطه مستقیم میباشد. قدرت قطع عموما در رنج کیلو آمپر هستند. قدرت فیوز کند سوز تا 120KA است و از این عدد بیشتر غالبا در دسته ی تندسوز قرار می‌گیرد.

کاربرد فیوز تند سوز

بطور کلی برای محافظت نمودن از دستگاه‌های با دقت بسیار دقیق و قیمت بالا از فیوز تندسوز مورده استفاده قرار میگیرد. این مدل نیز عموما قیمت بسیار بالا نسبت به نمونه‌های تاخیری وجود دارد. فیوز تندسوز برای محافظت نمودن از تمامی نیمه‌هادی ها semiconductor)) مانند دیود (diode)، تریستور(thyristor)، آی جی بی تی (IGBT) و ماژول مورده استفاده قرار میگیرد.

از دیگر کاربدهای مهم فیوز تند سوز میتوانیم به استفاده در مواردی مثل اینورتر(inverter)، سروو موتور(servo motor)، استپ موتور(step motor)، انکودر(encoder) یو پی اس(UPS) و عموما نیمه رساناها اشاره نماییم.

انواع فیوز تند سوز ازحیث فرم

پیکربندی دقیق از انواع مختلف فیوز بسته و شدت جریان و ولتاژ کاری و کاربردهایشان به انواع پیچ خور، مربعی، کاردی، استوانه ای، فشنگی و… تولید و عرضه می‌نماید.