مقاله

فیوز چاقویی NH چیست؟

اکثر مدل‌های فیوزهای چاقویی NH دارای نشانگر پایان عمر یا در اصطلاح سوخته شدن هستند تا نشان دهد که آیا عنصر اصلی از قسمت نشان گر بیرون زده است.

فیوز NH چیست؟

NH FUSE را به نام های دیگری نیز شناخته می‌شود:

فیوز چاقوی یا تیغه ای DIN NH Blade از دیگر نام‌های این کلاس است. از سال 1944 این تیپ در استاندارد DIN آلمان 43620 نامگذاری شده است. عموما آلمانی‌ها‌ با توجه به دقت و تعاریف ثابت، برای نامگذاری قطعات صنعتی یه صورت یکپارچه از اعداد استفاده می‌کنند، به عنوان مثال در صنعت فولاد استانداردگذاری با روش اعداد و حروف و گاهی هم نماد گذاری، بهره گرفته می‌شود. فیوزهای NH یکبار مصرف هستند، بدین معنا که پس از بالا آمدن قسمت قرمز باید با یک FUSE جدید با همان مشخصات جایگزین شود.

ساختار فیوز NH

FUSE NH با یک پوشش سرامیکی مستطیل شکل محصور شده است. اتصال در این مدل به این صورت است که یک صفحه که پوششی از یک رسانای خوب مثل نقره دارد به دو طرف بدنه سرامیکی متصل می شود یک تسمه با سطح مقطع شبیه مثلث که شبیه به چاقو می باشد با پوشش نقره به هر دو طرف متصل می شود. این دو صفحه ی عمود بر هم مطابق شکل زیر وارد شیار جافیوزی می شود. این روش اتصال از سال 1944 تا کنون یکی از مطمئن ترین روش های اتصال فیوز می باشد. عنصر اصلی فیوز یا همان رشته سیم داخل FUSE به صفحه های ابتدایی و انتهایی متصل میشود.شرکت های معتبر تولید کننده مثل مرسن (فراز شاموت) از یک نقره آلیاژی با فرمول خاص خودش استفاده میکند. اکثر مدل‌های NH دارای نشانگر پایان عمر یا در اصطلاح سوخته شدن هستند تا نشان دهد که آیا عنصر اصلی از قسمت نشان گر بیرون زده است. برای نصب کردن و یا درآوردن این کلاس FUSE از یک آچار مخصوص باید استفاده کرد این آچار به کمک زائده ای که بر روی قسمت فلزی فیوز است نصب و بیرون آوردن را بسیار سهل میکند.

انواع فیوز چاقویی شرکت مرسن

برای کاربرد عمومی از gL / gG 000 تا 4a 500VAC تا 690VAC
برای حفاظت موتور از aM 000 تا 4a 500VAC تا 690VAC
برای حفاظت نیمه هادی از aR / gR 000 تا 3 690VAC
برای حفاظت نیمه هادی از aR / gR 00 تا 0 1000VAC
برای حفاظت PV خورشیدی از gPV 1 تا 3 1000VDC
برای محافظت از باتری gS 000 تا 3 440VDC تا 550VDC

دامنه سرعت فیوز چاقویی

FUSE NH در طول سالها تحقیق متناسب با طیف گسترده ای از کاربردها در صنعت تکامل یافته است. در حال حاضر فیوز NH در دامنه وسیعی از سرعت موجود هستند. سرعت FUSE معمولاً به عنوان یکی از علائم زیر بر روی فیوز چاپ می‌شود.

aR، gR این کلاس FUSE NH برای حفاظت از دستگاه های نیمه هادی کاربرد دارد این کلاس به فیوز بسیار سریع هم شناخته می‌شود.
gL ، gG این کلاس FUSE کاربرد عمومی دارد و بسیار پر مصرف هم می باشد ، همچنین این مدل سریع عمل می کند و در دسته ی FAST FUSE می‌باشد.
aMاین کلاس برای حفاظت از موتور کاربرد دارد ، این کلاس آهسته عمل میکند. جز دسته ی فیوز های تاخیری می‌باشد.
gPV این کلاس KNIF FUSE برای حفاظت از فتوولتائیک خورشیدی خورشیدی کاربرد دارد.
gS این کلاس FUSEعموما برای محافظت از باتری ها کاربرد دارد.

نحوه درآوردن فیوز NH.

مطمئن ترین و ساده ترین روش برای خارج کردن NH FUSE از جافیوزی استفاده از NH Fuse Extractor است. با این ابزار شما مطمئن هستید که با هیچ بخشی از قطعه در تماس الکتریکی نیستید. بدون این آچار تخصصی جدا شدن فیوز از جافیوزی بسیار دشوار است چرا که نحوه ی قرار گیری آن بسیار محکم است.

Spread the love

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *